Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 23       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-23

Intézménymutató: MAGYARORSZÁGI NÉMETEK SZÖVETSÉGE >> Magyarországi Németek Demokratikus Szövetsége (Demokratischer Verband der Deutschen in Ungarn)


1973. március 16.

A Szövetség új titkára Réger Antal (Anton Réger) lett.

1973. november 8–9.

Ülésezett a Szövetség IV. Kongresszusa. Wild Frigyes nyugdíjba vonult, az új főtitkárnak az Országos Választmány Réger Antalt javasolta. Elnök Krauth János; alelnökök Röckl József (Josef Röckl) és Hambuch Géza. A Titkárság 3 bizottságának elnökei: Szende Béla (oktatási), Szeitl Éva (kulturális) és Kerner Lőrinc (Lorenz Kerner) (sajtóbizottság). A Titkárság tagja volt még Gráber György (Georg Gráber) is, a Neue Zeitung főszerkesztője.

A Szövetség elfogadott alapszabálya az elozore épült, a delegálás rendje azonban megváltozott: ...-500 lakosú települések 1-2, 500 fölöttiek 2-5 képviselőt delegálhattak. Több kistelepülés összefogva delegálhatott 1 főt. Az országos választmánynak 75 tagja volt.

A Szövetség kongresszusi határozataiba az MSZMP KB. Agit. Prop. Bizottságának 1973. márciusi állásfoglalása alapján bekerült, hogy "Mihelyt hazánk és az NSZK között a diplomáciai kapcsolatok létrejönnek, s ezáltal a kulturális lehetőségek bővülnek, szövetségünk vizsgálat tárgyává teszi ausztriai és NSZK-beli haladó és demokratikus szervezetekkel és személyekkel a kapcsolatfelvételt."

1974. szeptember 26– október 5.

Kurt Petermann, aki már egyszer, 1972-ben gyűjtőmunkát végzett a német nemzetiség által lakott területeken, Magyarországra utazott, és az általa készített felvételek egy részét bemutatta néhány olyan településen, ahol két évvel korábban dolgozott. Az MTA Néprajzi és Népzenei Kutatócsoportja előtt vetítéssel egybekötött előadást tartott. 21 filmet kapott tőle a Szövetség. Második gyűjtőkörútján 28 helységben végzett kutatómunkát.

1975. június 20.

A Szövetség és a Neue Zeitung közös irodalmi és tényfeltáró pályázatot írt ki "Ragadjatok tollat!" (Greift zur Feder!) címmel október 31-i határidővel, minden korcsoport számára.

1975.

A Szövetség szorosabb kapcsolatot épített ki a Kórusok Országos Tanácsával, miután annak keretein belül nemzetiségi szakbizottságot hoztak létre.

Első ízben került megrendezésre az irodalmi tábor, melyet a Szövetség irodalmi szekciójának tagjai számára rendeztek. Ez általában 4-5 napos időtartamú összejövetel volt. Ezután lehetőség szerint minden évben megrendezték.

1976. január 27.

A Kulturális Minisztérium egy megállapodás-tervezetet küldött el a Szövetségnek, melynek tárgya a Szövetség és az NDK Kulturális és Információs Központja jövőbeni - eddig meglehetősen formális - együttműködésének bővítése volt. E szerint a Központ előadókkal segíti a nemzetiségi pedagógusok képzését, lektorai segítséget nyújtanak szemléltető eszközök, hangszalagok készítésénél, tanfolyamokat szervez, mesefilmeket, hangosfilmeket kölcsönöz, és lehetőséget teremt német nyelvű irodalom vásárlására. A Szövetség cserébe a Neue Zeitungon keresztül propagálja a Központ rendezvényeit, és évente két közös programot rendez a Központ munkatársaival.

1976. május 20.

Az Ideiglenes Nemzetiségi Szerkesztőségi Tanács első ülése. A német szövetséget Claus Klotz titkár képviselte az üléseken.

1977. február. 21.

A Szövetség Anyanyelv-oktatási Bizottsága kérdőíveket küldött ki, amivel fel akarta mérni a német nemzetiségi nyelvet is oktató általános iskolák és óvodák helyzetét, személyi és tárgyi ellátottságát, valamint a kulturális és szakmai munkát.

1977. június 3.

A Szövetség pályázatot írt ki helytörténeti kutatásokra.

1977. november 11.

Ülésezett a Szövetség Anyanyelvi Oktatási Bizottsága Sopronban. A megbeszélés témája a német óvónőképzés. Sopronban 1959/60 óta volt óvónőképzés, s kezdetben évente 1-2 német óvónő végzett. 1973 óta 8 hallgatót vettek fel. A következő években lehetővé vált a nyelvi továbbképzés az NDK-ban.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>